لکنت زبان

لکنت زبان

لکنت زبان که به آن گرفتگی زبان  هم می گویند  در کودکان بیشتر شایع است.  معمولا در  بیشتر کودکان خردسال ، لکنت زبان  خود به خود از بین می رود  اما  گاهی اوقات   ممکن است  لکنتی باشد  که  در   کودکان بزرگتر و  بزرگسالان  از بین نرود.  مهم‌ترین  قسمت برای درمان  لکنت زبان، کمک کردن  فرد  برای  ایجاد احساس آرامش و اعتماد به نفس  است.

لکنت زبان چیست ؟

لکنت زبان  نوعی  اختلال  در  گفتار  می باشد  که  ایجاد  وقفه‌ها و اختلالات سبب  قطع  شدن روانی و زبان گفتار می گردد . لکنت زبان  با تکرار اصوات، هجاها یا کلمات  همراه است  مثل  گفتن م م مادر . در نتیجه امکان دارد که با تطویل اصوات  همراه باشد  به طوری که  کلمات  کشیده  به نظر می رسد مثل  گفتن ممممامان  و  در تلفظ  ،   توقف و سکون ایجاد می شود  به گونه ای  که هیچ صدایی شنیده نمی شود . به این معنی که  ادای کلمه ،  ناگهانی، و  با فشار و تشنج  است . لکنت زبان یا  گرفتگی زبان ممکن است  که خفیف باشد و مشکلات بسیار زیادی را  به وجود آورد  و تبدیل  به یک اختلال زبانی جدی گردد .

لکنت زبان می تواند  برای تمامی افراد متغیر باشد . در نتیجه امکان دارد که  این فرد  در یک مدت  لکنت داشته  در حالی که بتواند   پس از آن برای مدتی بدون لکنت صحبت کند .
بسیاری از افرادی که به  لکنت زبان  مبتلا می باشند   از ادای برخی کلمات یا موقعیت‌های خاص که آن ها را با مشکل رو به رو می کند خودداری می کنند .  بسیاری از این افراد  برخی کلمات را به زبان نمی آورند   و  یا کلماتی  را  به کار می برند  که  طرف مقابل آن ها  متونجه نشود که  مبتلا به  لکنت هستند  که  به این  حالت  لکنت زبان  نهان  می گویند  . همچنین امکان دارد که بسیاری از افراد مبتلا به لکنت تا حد امکان از صحبت کردن دوری کنند .

علت ایجاد لکنت زبان :

برای  این که صحبت کردن ،  روان باشد مسیرهای عصبی گوناگونی در مغز کودک باید رشد کند. در نتیجه  مسیرها  به شکل  بسیار دقیق و سریع باید  با یکدیگر   تعامل داشته باشند . رشد بسیاری از کودکان خردسال بدون تداوم لکنت است  اما  در صورتی که علائم لکنت زبان بیشتر ادامه داشته باشد   تغییر سیم‌کشی مغز  سخت می شود . لکنت زبان ،  در حالی که   مهارت‌های گفتاری کودک در حال رشد  باشد  شروع می گردد  که به آن  لکنت رشدی  می گویند . در این  حالت   در بعضی از موارد ،  ژنتیک خانوادگی  نیز ارتباط دارد . فردی که   سابقه لکنت زبان  در خانواده‌اش  وجود داشته باشد با احتمال  بسیار زیادی به آن مبتلا می شود . لکنت زبان در بزرگسالی  در موارد نادری نیز رخ می دهد  که  به آن  لکنت اکتسابی یا دیررس  گفته می شود  و  بیشتر  در اثر سکته‌ مغزی  به وجود می آید  و   امکان دارد که  در اثر  وارد شدن ضربه به سر یا ناراحتی عاطفی شدید  ایجاد گردد .

لکنت-زبان

کسانی که  به   لکنت زبان مبتلا هستند ، هیچ فرقی از لحاظ  هوش یا توانایی ذهنی و عاطفی  با دیگران ندارند. اما دیگران این ذهنیت را دارند   که افرادی  احساساتی،  مردد، عصبی،  درونگرا یا متزلزل  خجالتی، پرخاشگر،  هستند. در حقیقت  برای اثبات این تصورات هیچ مدرکی وجود ندارد.   بیشتر  کسانی  که  به لکنت زبان  مبتلا هستند  برای حرف زدن  در جمع ،  عصبی می باشند .

تشخیص لکنت زبان

در صورتی که تشخیص توسط متخصص مغز و اعصاب اطفال ، قابل اطمینان باشد  لازم است که  بیمار  توسط یک آسیب‌شناس گفتار و زبان  به طور کامل معاینه شود . آسیب‌شناس گفتار و زبان معمولا به  ثبت  تعداد اختلالات گفتاری هر فردی  در حالات گوناگون می پردازد و  در نتیجه   انواع این اختلالات را ثبت می کند . در  چنین حالتی کنار آمدن فرد  با این مشکلات  به طور کامل ارزیابی می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =